Subspace Star Trek fanklub
Subspace Star Trek fanklub

Vzpoura (Insurrection)

Ve filmu Vzpoura posádka kapitána Picarda brání malou skupinku obyvatel planety Ba’ku, kteří mají být proti své vůli přesídleni jinam, aby se mohli obyvatelé Federace těšit z blahodárných účinků jejich planety. Klasický boj dobra se zlem, kde netypicky roli záporáka hraje i admirál Federace.

Vzpora má velmi blízko ke klasickému televiznímu Star Treku. Je v ní silné hlavní téma, ale i prostor pro rozvíjení hlavních postav i pro pár vtipných scén – například pro tu, ve které komandér Riker pilotuje Enterprise E joystickem. Především je ale plná silných scén, ve kterých především exceluje kapitán Picard (Patrick Stewart), kterému jako ulité sedne hlavní morální dilema filmu – tím je spornost vysídlení hrstky obyvatel planety Ba’ku v zájmu uspokojení zájmů větší skupiny. Vzpoura mimo to vyniká dynamickým dějem s malým počtem „hluchých“ momentů a obecně vzato se jedná o velice příjemný film. Ten doplňují slušné vizuální efekty a povedený soundtrack.

V českých končinách se Vzpoura dočkala nezvykle jen jednoho dabingu, ten je ale naštěstí velmi dobrý. Uvedla ho v roce 1999 společnost Holliwood Classic Entertainment, která film prodávala na VHS a objevil se i v televizním vysílání. Překlad je velmi dobrý a dabérské obsazení téměř dokonale kopíruje obsazení dabingu seriálové Nové generace, což je rozhodně pozitivum.

Vzpoura vyšla na bezpočtu médií všeho typu, přičemž za zmínku stojí především DVD a BluRay. Vzhledem k tomu, že byla natočena v roce 1996, má vzpoura poměrně pěkný obraz a čistý zvuk, zejména bavíme-li se o vydání BluRay.

Tento článek byl vytvořen na počítači Macintosh Classic, prakticky totožném s tím ze scény
„Ahoj, kompjůtre“ ze Star Treku IV.

korax, 01-01-2018
blog comments powered by Disqus


Chystané akce