Subspace Star Trek fanklub
Subspace Star Trek fanklub

Nemesis

Ve filmu Nemesis posádka Enterprise čelí novému praetorovi romulanského impéria, který vyvraždil celý romulanský senát, aby se dostal k moci a získal přístup k tak hrozivé zbrani, že by mohla bez problémů zničit celou Federaci. Nový praetor Shinzon je, jak se navíc ukáže, ve skutečnosti klonem kapitána Picarda a má tak k němu velmi osobitý přístup – pro své přežití totiž potřebuje kapitána Picarda zabít.

Nemesis je z prvních deseti Star Trek filmů rozhodně ten nejvíce akční ─ adrenalinové projížďky federační buginou, řada klasických piu-piu akčních scén i Deanna opět u kormidla Enterprise – to vše je toho ukázkou. Na hercích je už vidět, že od natočení posledního dílu seriálové Nové generace je to už nějaký pátek, přesto se svých rolí v Nemesis zhostili na výbornou.

Nemesis se bohužel v řadě ohledů odklonila od obecně přijímaných konceptů spojených se Star Trekem (sedmisetmetrová Enterprise by se například neměla otáčet rychle jako stíhačka), což v kombinaci se snad až přílišným počtem akčních scén způsobilo, že byl mezi fanoušky film přijat spíše vlažně – oproti tomu například na ČSFD je ale film hodnocen dobře a každý by si tak na něj zřejmě měl udělat vlastní názor.

Film se u nás dočkal jednoho dabingu, který vznikl, když společnost Hollywood Classic Entertainment v roce 2003 uvedla film na českém trhu. Dabing je velmi povedený, ať už z hlediska překladu nebo dabérského obsazení, které skoro dokonale kopíruje dabérské obsazení seriálové Nové generace, což je jednoznačné pozitivum.

Film u nás vyšel na VHS, DVD a BluRay, přičemž BluRay má velmi pěkný a čistý obraz i zvuk, jak už se u filmů vydaných na tomto médiu sluší.

Nemesis je poslední film s posádkou seriálu Nová generace.

Tento článek byl vytvořen na počítači Macintosh Classic, prakticky totožném s tím ze scény
„Ahoj, kompjůtre“ ze Star Treku IV.

korax, 01-01-2018
blog comments powered by Disqus


Chystané akce