Subspace Star Trek fanklub
Subspace Star Trek fanklub

Návrat domů (The Voyage Home)

Ve čtvrtém Star Trek filmu se posádka admirála Kirka vydává na palubě ukradené klingonské lodi do 20. století, aby odtud ukradla páreček velryb – ty totiž mohou zachránit Zemi před ničivými účinky sondy, která ve 23. století svou přítomností ohrožuje Zemi.

Film je plný velmi napínavých scén, přesto je ale Návrat domů především komedie. Jinak by se konec konců ve Star Treku neobjevila známá scéna, kde se Rus Chekov ptá amerického policisty na „nukleárný lódě“ nebo kdy doktoři vezou nemocnicí nadšenou babičku, která volá „Pan doktor mi dal pilulku a mně narostla ledvina!“ O tom, že se sázka na komediální pojetí filmu vyplatila není pochyb, Návrat domů se totiž dlouhodobě řadí na první příčky v hodnocení Star Trek filmů.

Návrat domů má velmi povedený soundtrack, který skvěle doplňuje komediálně‑dobrodružnou atmosféru filmu a mísí se v něm známé startrekové melodie s metropolitními motivy San Francisca.

Stejně jako většina Star Trek filmů má i Návrat domů dva dabingy. Ten první uvedla v roce 1994 Česká televize a vyniká famózním dabérským obsazením, které se navíc v rámci trilogie Khanův hněv – Pátrání po Spockovi – Návrat domů (filmy mají navazující děj) díky tomu, že tyto filmy byly dabovány najedou, nemění. Druhý dabing vznikl v roce 2002, když společnost Hollywood Classic Entertainment začala film nabízet na VHS.

Návrat domů je k dispozici jak na DVD, tak i na BluRay, které má oproti DVD o poznání kvalitnější a ostřejší obraz.

Tento článek byl vytvořen na počítači Macintosh Classic, prakticky totožném s tím ze scény
„Ahoj, kompjůtre“ ze Star Treku IV.

korax, 30-07-2010
blog comments powered by Disqus


Chystané akce