Subspace Star Trek fanklub
Subspace Star Trek fanklub

Star Trek: Do temnoty (Into Darkness)


Star Trek: Do temnoty
Premiéra: 2013
ČSFD hodnocení: 81 %
IMDB hodnocení: 7,9/10
Titulky: Ano
Dabing: Ano 

Star Trek: Do temnoty (v anglickém originále Star Trek Into Darkness) je americký sci-fi film studia Paramount Pictures natočený režisérem J. J. Abramsem, v pořadí dvanáctý na motivy světa Star Treku.Samotné natáčení začalo 12. ledna 2012 a skončilo 8. května téhož roku.V české republice měl premiéru v červnu 2013. Byl přijat velmi pozitivně mimo trekkies komuitu, o čemž svědčí ČSFD rating 81% a světově IMDB 83,4% a Metascore 72/100 z 255 000 uživatelů. Mezi fanoušky Star Treku je pak film předmětem vášnivých diskusí o tom, jakým směrem film rozvíjí startrekový vesmír.Příběh začíná na planetě třídy M „Nibiru“. Spock se snaží umístit do vulkánu na planetě kryo výbušné zařízení na bázi studené fúze, aby zabránil výbuchu sopky a zničení ranné civilizace. A to vše tak, aby dodmorodci neměli ani tušení o vyspělých cizincích, kteří je zachránili. Kirk úspěšně odvede pozornost domorodců, ale jak to již bývá, každý plán funguje pouze do první komplikace. Kirk tedy musí učinit závažné rozhodnutí zda obětovat člena posádky a přítele, nebo porušit základní směrnici flotily a Spocka i za cenu prozrazení zachránit.

STAR TREK INTO DARKNESS

Náš vlastní svět je mezitím v krizi a za veškerý teror může nezastavitelná síla, která vzešla z vlastních řad Hvězdné flotily. Kapitána Kirka se události osobně dotknou a nehodlá je nechat bez odezvy. V touze po pomstě a spravedlnosti se vydává do válečné zóny, aby polapil viníka, který má sílu zbraně hromadného ničení. Naši hrdinové se stanou součástí epické šachové partie na život a na smrt.  Tady se Kirk poprvé setká s protivníkem jménem „Khan“. Láska projde zkouškou, přátelství budou roztrhána na kusy. Děj má po příletu do válečné zóny rychlý a akční spád. Akce a skvělé efekty na sebe navazují jeden za druhým. A pokud má Kirk zachránit svou posádku a nás všechny, neobejde se to bohužel bez obětí. Khanovo polapení a uvěznění nakonec pomůže zachránit život i kapitánu Kirkovi a hvězdná loď Enterprise tak může započít svou dlouhou pouť vesmírem tam kde se člověk nevydal.

Galerie je rozdělena do následujících tří kategorií:

Plakáty

Níže uvedená galerie obsahuje směs oficiálních a neoficiálních (fanartových) plakátů. Ty neoficiální jsou zařazeny na konec galerie.

Z filmu

Tato kategorie obsahuje obrázky z různých scén filmu, tak jak byly uvolňovány za účelem jeho propagace.

Ostatní

Pod názvem „Ostatní“ naleznete různé oficiální, ale hlavně fanartové obrázky vážného i nevážného ražení.

Videa jsou rozdělena podle toho, jestli se jedná o upoutávku na film nebo ne.

Trailery

Trailer 3

Trailer 2

Trailer 1

Teaser 2

Teaser 1

Promo pro Earth Hour

Trailer na bonusy iTues verze

Teaser k uvedení filmu

Ostatní

Oops, something went wrong.

Hra s jednoduchým názvem „Star Trek“, někdy též uváděná jako „Star Trek: The Game“ je posledním přírůstkem do rodiny oficiálních her na motivy Star Treku. Děj hry je zasazen do Abramsversa, tedy do nové alternativní dějové linie, kterou známe ze Star Treků režiséra JJ Abramse a do obchodů se dostala zhruba ve stejnou dobu, kdy šel do kin snímek Into Darkness.

Kam se dosud hráč nevydal?

The Game je ve své podstatě klasická běhací-střílecí akční hra zasazená do vesmíru Star Treku, podobně jako Voyager Elite Force. Příběh vnímáte očima hlavní postavy, kterou ovládáte a skrze kterou interagujete s prostředím, což znamená, že buďto po někom střílíte, opravujete poškozené systémy na lodi nebo s někým konzultujete situaci. Zatímco některé novější ST hry mají ovladatelnost zvládnutou ne příliš šťastně (například Legacy), s ovládáním The Game si hlavu příliš lámat nebudete a rychle se naučíte vše co budete při hraní potřebovat.

conceptart15

Již jsme zmínili, že hru vnímáte očima hlavní postavy. Tu si zvolíte na začátku hry a vybírat můžete, nikoli nečekaně, mezi postavou Kirka a Spocka. První možnost bude mít za následek více akce (střílení) a méně klidnějších okamžiků, zatímco ta druhá bude mít za následek větší prostoupení děje různými logickými a výzkumnými úkoly, které k vědeckému důstojníkovi jistě patří. Takováto možnost volby ale nakonec není ve světě Star Trek her ničím novým – vždyť už DS9: The Fallen tuto možnost nabízel – a i když se to nezdá, Fallen je už skoro 15 let starý.

Má hra do tvé hry, mé činy do tvých činů

Na druhou stranu tady skutečně je jedna novinka, kterou The Game přináší do světa Star Trek her. Jde o možnsost kooperativního single playeru. Pravděpodobně jste se s tímto pojmem už setkali, pro jistotu ale uveďme, že pod tímto názvem se skrývá možnost průchodu dějem hry v páru – hrou tedy prochází dva hráči (Spock a Kirk), kteří se svým protivníkům staví společně. To, že je velmi zajímavé hru tímto způsobem procházet zřejmě dodat netřeba.

conceptart7

Ve hře se podíváte na celou řadu planet, základen, lodí, potkáte se s mimozemšťany, kteří jsou vybráni z těch kánonických (tzn., že je najdete i v „reálném“ startrekovém vesmíru), i s těmi, kteří se Star Trekem mnoho společného nemají a se kterými se zřejmě mimo hru už nesetkáte.

Malá paralela

Už na začátku jsme zmiňovali, že se The Game dosatala na obchodní pulty zhruba v těch samých dnech. kdy do kin přicházel poslední Star Trek. S tím má, nejspíše ne náhodou, děj hry mnoho společného. Stejně jako v nejnovějším filmu, i ve hře prolétá kapitán Kirk ve skafandru polem trosek a snaží se zabránit kolizi, i zde je warpjádro Enterprise poškozeno stejným způsobem jako ve filmu. Jde v podstatě jen o drobosti, pro fanouška se tím ale hra rázem stává zajímavější.

Realistický simulátor

Hodnotit grafickou nebo zvukovou stránku mívalo smysl v době, kdy mezi hrami býval nějaký znatelný rozdíl. Protože dnes tomu už tak není, omezíme se v této věci na konstatování, že je hra zpracována vizuálně i zvukově na velmi dobré úrovni. Dobrý dojem ze hry máme jistě i díky tomu, že Kirka a Spocka nadaboval Chris Pine a Zachary Quinto a ne jen někdo, kdo má podobný hlas. Všechna prostředí vypadají dostatečně startrekově a zvukový podkres dodává celému prostředí na věrohodnosti.

Zhodnocení

Hodnotit Star Trek: The Game jen několika slovy bez vynechání nějakého podstatného rysu hry je skutečně oříšek. Na jednu stranu je pravda, že většina hlavních rysů hry ji nijak zásadně neodlišuje od her typu The Fallen, Elite Force nebo dalších startrekových herních titulů, kterým jsme propadli už dávno. Je pravda, že podobně jako u dalších stříleček, i zde po nějaké době nastupuje jistá monotónnost akce (nemyslíme tím prostředí, která jsou naopak velmi různorodá, spíš jednoduchou logiku typu „vejdi do odemčených dveří a přežij“), na druhou stranu to je nejspíše negativum, které se dá vztáhnout na celkem jakýkoli herní titul tohoto typu. Velmi kladně ale musíme hodnotit kooperativní single player, velmi povedené audiovizuální zpracování a odkazy na nejnovější Star Trek film. Celkově vzato je The Game pro klasického hráče zajímavou volbou a pro trekkieho doopravdy povinnost.

 
korax, 23-02-2014
blog comments powered by Disqus


Chystané akce