Subspace Star Trek fanklub
Subspace Star Trek fanklub

Scifi fanklub Subspace

Subspace je český scifi fanklub vzniklý na základě fanklubu UPKB Dominion, původně zvaného USS Ostrava, který byl nejstarším Star Trek fanklubem na území České Republiky. Vyvíjíme širokou škálu aktivit pro ostatní fanoušky, ať už jde o organizací klubových setkání, promítání Star Treku v kině nebo o spoluorganizování větších akcí – conů.

Subspace nevybírá žádné členské poplatky a jeho členem se můžete stát nezávisle na věku, pohlaví, národnosti nebo na tom zda jste člověk, Klingon nebo Romulan, stačí nám napsat na council@subspace.cz nebo se s námi spojit na Facebooku.

Klubová setkání

měsíčně pořádaný výsadek

klub1

Klubová setkání jsou jednou ze základních aktivit Subspace. Podobně jako posádka Enterprise vysílala výsadky na mise na neznámé planety, i naši členové se scházejí na Misích – narozdíl od posádky původní Enterprise ale ty naše netrvají pět let, ale většinou pouze jeden den. Cílem organizování našich Misí je poskytnout fanouškům prostor pro osobní setkání a zábavu laděnou na téma Star Treku.

V rámci každé Mise je zařazena přednáška na to či ono téma ST vesmíru, následovaná tématicky laděným výletem, workshopem, promítáním nějakého materiálu a podobně. Příležitostně si na Misi rozšíříme obzory když místo startrekově laděné přednášky zařadíme bod programu věnovaný jinému fenoménu – například seriálu Firefly, nebo Doctor Who. V průběhu dne se samozřejmě nezapomeneme dobře najíst.

Mise se obvykle konají v Ostravě, příležitostně ve Frenštátě pod Radhoštěm – tam ale nebývá problém zajistit dopravu.

Cony

organizace ST programových linií

klub2

Con je zkratka anglického slova “convention”, které by se dalo přeložit jako setkání. Ačkoli con ve většině zahraničních zemích stojí za masovým setkáním fanoušků nějakého scifi fenoménu, spojeným s prodejem velkého množství sběratelských předmětů a podobně, u nás se větší setkání fanoušků organizují zcela odlišně.

Zejména na území Česka a Slovenska con v drtivé většině případů označuje akci, kterou pořádají fanoušci pro fanoušky nějakého scifi fenoménu. Vstup na akci sice bývá nějak zpoplatněn, většinou ale pouze tak, aby se organizátoři dostali na tzv. černou nulu – aby nebyli na akci vysloveně proděleční. Con často zahrnuje několik programových linií, každou věnovanou nějakému fenoménu – Star Treku, Hvězdným válkám, Minecraftu, atp. Typická programová linie conu obsahuje přednášky rozebírající to či ono téma daného scifi fenoménu, a to buď fakticky, nebo z nějakého úhlu pohledu, který by vás nikdy nenapadl. Součástí programu bývají i soutěže, diskuse a projekce. Jde o to, abyste se na conu co nejvce nabažili svého oblíbeného scifi 🙂

Subspace se aktivně podílí na organizování startrekové programové linie na několika conech napříč republikou – hlavním conem pro nás byl a je Koprcon, který se pravidelně odehrává v listopadu v Kopřivnici a na kterém připravujeme samostatnou Star Trek linii Trekken – v průběhu roku se ale zapojujeme do řady dalších conů.

Informační zdroj

Star Trek svět na dlani

klub3

Jak svým členům, tak široké veřejnosti poskytujeme na tomto webu informace o aktuálně žhavých tématech týkajících se vesmíru Star Treku (v tmavém boxu v pravém horním rohu stránky), která udržujeme v nenabobtnalé, čtivé formě. Těm návštěvníkům, kteří vyhledávají encyklopedické informace týkající se ST univerza pak můžeme nabídnout databázi informací o Star Treku, kterou budujeme už slušnou řadu let. Ve více než dvacetileté historii našeho klubu také figuruje i publikace magazínu Information Times (a Star Trek Journal, který ovšem ze sentimentálních důvodů na webu nenabízíme).

Řada z nás prošla obdobím, kdy se na Star Trek jen dívala a “hrála” si s představami o světě, které v něm ztvárnil jeho tvůrce, Gene Roddenberry. Svět tak poutavý, že i dnes, přes padesát let po jeho vzniku, se na Moravě každý měsíc sejde banda fanoušků všech věkových kategorií a baví se na to či ono téma související s tímto vskutku legendárním scifi fenoménem, který zajímá bezpočet lidí napříč republikou. A vlastně i vás – nebuďte proto nesví a někdy se k nám na zkoušku připojte – kalendář s našimi aktivitami naleznete hned na spodní straně této stránky 🙂 A jestli se na nějakou společnou akci opravdu hned necítíte, zkuste nám napsat třeba email 🙂 K tomu se nejlépe hodí stránka Kontakt.Chystané akce