Subspace Star Trek fanklub
Subspace Star Trek fanklub

Generations

V prvním filmu s posádkou nové Generace kapitán Picard po boku kapitána Kirka z původního seriálu čelí pološílenému vědci Soranovi, který je odhodlán zničit celou obydlenou planetární soustavu, aby se dostal do jiné dimenze plné věčného štěstí.

Skvělý film plný cestování časem, bitev s Klingony i humoru, oceněný za nejlepší scifi scénář (Universe Reader’s Choice Award) a se skvělou atmosférou, která jako by z oka vypadla atmosféře seriálu Nová generace.

Po vizuální stránce je Generations opravdovou pastvou pro oči – film se odehrává na Enterprise D, stejně jako celý seriál, na který navazuje; filmový rozpočet byl přitom pochopitelně štědřejší než ten seriálový a Enterprise, stejně jako lodě klingonů, základny a podobně, tak vypadají o poznání lépe. V případě Generations je tak asi nejvíce patrné, jak nadčasový je design Enterprise D – ta stále vypadá skvěle a nedá znát, že byl film do kin uveden před více než 20 lety. Podobně pozitivně bychom mohli hodnotit i soundtrack filmu.

Film je točený tak, aby byl, pokud možno, co nejpřístupnější i Star Treku neznalému publiku. V jeho průběhu se tak postupně dozvídáme, že kapitán Picard nemá rodinu, že Geordi je slepý a je nám také názorně předvedeno, že Dat je android. Přes všechno výše uvedené je ale Generations z nějakého důvodu hodnocena spíše průměrně.

Stejně jako většina Star Trek filmů má i Generations dva české dabingy. Ten první vznikl už v roce 1995, když film začala společnost Hollywood Classic Entertainment prodávat na VHS a setkal se s ním prakticky každý, kdo film v češtině viděl. Film má slušný překlad, i když odborná ST terminologie má v něm k dokonalosti daleko a má slabší dabérské obsazení. Druhý dabing vznikl před nedávnem, v roce 2013, a zásluhy za něj patří společnosti Nova, která film znovu odvysílala, tentokrát s perfektním překladem i dabérským obsazením, které prakticky přesně kopírovalo obsazení seriálu Nová generace, za což si Nova zaslouží nemalou pochvalu.

Generations vyšel na bezpočtu různých médií, vždy se stejným sestřihem. Za zmínku stojí především DVD verze a BluRay verze, která má oproti DVD mnohem lepší obraz, ať už co do ostrosti, nebo barevnosti.

Tento článek byl vytvořen na počítači Macintosh Classic, prakticky totožném s tím ze scény
„Ahoj, kompjůtre“ ze Star Treku IV.

korax, 30-07-2010
blog comments powered by Disqus


Chystané akce