Subspace Star Trek fanklub
Subspace Star Trek fanklub

Titan: mezi dvěma světy

A jak to bylo dál? Tato otázka jde s námi již od dětství, kdy jsme se nemohli smířit s tím, že každá pohádka má svůj konec a že to přece musí mít nějaké pokračování. Určitě se nám vynořila v mysli také po skončení filmu Star Trek Nemesis, který zakončil (alespoň prozatím) příběhy a události v námi milovaném Star Trek Universu. Tato kniha a vlastně celá plánovaná série, jejímž je počátkem, nám toto pokračování přináší.

U.S.S. Titan je nová hvězdná loď federace, určená pro především pro průzkum a pro vědecké účely. Po dlouhých deseti letech válek a bojů má pokračovat v tom, co bylo hlavním úkolem Federace při jejím formování, v poznávání a ve výzkumu vesmíru.

Toto vše běží hlavou Williamu Rikerovi, kapitánovi této nové lodě, která se v loděnicích Utopia Planitia připravuje na svůj první let. Riker si vybírá svou posádku a není to vždy jednoduché. Jeho žena Troi je lodní poradkyní, což se až tak úplně nelíbí některým dalším členům velení – především prvnímu důstojníkovi. Titán je co se posádky týče jak po stránce biologické, tak i kulturní nejrůznorodější lodí ve flotile. To přináší problémy nejen ve vzájemné komunikaci a soužití, ale i těžkosti ryze praktické – ať jde o ubytování bytostí v prostředí s nízkou gravitací nebo s odlišnou atmosférou nebo třeba o stravování inteligentního masožravého dinosaura. Tím posledně zmíněným je lodní doktor, který trochu přebírá roli hlavního odlišného, ale zároveň kladného hrdiny na lodi, jak to v prostředích Star Treku bývá zvykem.

Zároveň běží jako druhá linie románu příběh odehrávající se na Romulu po smrti prétora Shinzona, kde se schyluje k boji o nástupnictví. Zde si dělají naděje velmi různorodé frakce romulanské společnosti a svoji polívčičku si přihřívá se svými zájmy i Federace. Setkáváme se tu se známými postavami z jiných Star Trekových liníi, ať je to Voyager nebo i TOSka. Napětí zde vzrůstá a tak se není čemu divit, když je vědecká mise Titánu odložena a loď se musí k velkému zklamání posádky urychleně připojit k humanitárnímu konvoji směřujícímu na pomoc romulanskému domovskému světu. Zde se schyluje k občanské válce, ke všem k moci se deroucím silám se připojuje i podzemní hnutí odporu a v neposlední řadě síly sousední planety Remus, jejíž obyvatelé byli po věky v područí Romulanů.

Součástí konvoje k Romulu je i letka klingonských lodí, takže je jisté, že Riker bude muset sebrat všechny své diplomatické síly a vědomosti, aby mise neskončila špatně. Poznáváme také praktiky romulanské tajné vyšetřovací služby Tal Shiar, sledujeme pokroky v procesu vulkánsko-romulanského sjednocení a vidíme romulanskou armádu v akci. A také nám občas ze stránek knihy zazní Willův milovaný jazz.

V této knize je poprvé Riker jen sám za sebe a za svou posádku, nemá nad sebou autoritu kapitána Pikarda (ten se jen mihne v ději v počátku románu), ale ani není svým velitelem omezován. A nutno říct, že si vede velmi dobře a že čtenáře přesvědčí o tom, že si své velení zasluhuje. K vlastnímu ději toho nechci moc prozrazovat, snad jen to, že s postupem času se nám situace zdá téměř neřešitelná a jsme překvapeni, jak elegantně se vše v dobrý konec obrátí.

Musím se také zmínit o tom, že v knize se objevuje něco, o čem jsme se zatím ve Star Treku nedověděli. Tou novinkou je homosexuální vztah. To asi pramení z toho, že jeden z autorů patří k této minoritě.

Celý román je možná trochu více o jednotlivých postavách než o popisu příběhů či akcí. Jednotliví hrdinové mají své úkoly, ať už jsou to příkazy zvenčí nebo jejich vnitřní rozhodnutí, a ty se snaží splnit. Je vidět, že postavy mají svůj vývoj, který je směrován do dalších dílů série.

Autoři spojují všechny výše uvedené motivy do jednoho čtivého příběhu, který nám nedovolí knihu odložit, dokud ji nedočteme. A po jejím dočtení budeme jistě netrpělivé čekat na další díl, ve kterém se už snad vydáme tam, kam se dosud nikdo nevydal.

Kniha Mezi dvěma světy patří k tomu nejlepšímu, co u nás ze světa Star Treku vyšlo a lze ji určitě doporučit k přečtení.

axiom, 28-07-2010
blog comments powered by Disqus


Chystané akce