Subspace Star Trek fanklub
Subspace Star Trek fanklub

Svět Star Treku

Star Trek je americký scifi fenomén – řada televizních seriálů, filmů, knižních románů nebo třeba počítačových her zasazených do budoucnosti, každá z nichž popisuje osudy posádky té či oné vesmírné lodi, která se coby součást meziplanetární aliance Federace pouští do neprozkoumaných hlubin vesmíru s cílem hledat nový život.

Phasery, warpová rychlost, Hvězdná flotila, Enterprise – kdo by neznal alespoň některé z těchto pojmů. Kdo by neznal zvednuté obočí pana Spocka, charisma kapitána Picarda nebo půvab Sedmé z devíti. Stejně jako u nás, pronikl Star Trek do podvědomí bezpočtu lidí a kultur řady zemí na celém světě. Pro některé je na něm atraktivní optimistická vize budoucnosti, kdy lidstvo překonalo své nedostatky a začlenilo se do mezihvězdné organizace, jejíž možnosti jsou z našeho pohledu prakticky neomezené, pro jiné to mohou být úžasně propracované vesmírné lodě a obecně i vesmír, ve kterém se všechny příběhy odehrávají. Star Trek za svůj úspěch už od šedesátých let minulého století ale vděčí krom kvalitních scifi zápletek plných různorodých mimozemšťanů a fascinujících kosmických jevů i způsobu, jakým „nastavuje zrcadlo“ současným společenským problémům, které umně zasazuje do vesmíru 23. a 24. století. A jsou to poutavé příběhy a důraz na jeho morální hodnoty, díky kterým se Star Trek již bezmála padesát let těší takové oblibě.

timeline

Vesmír Star Treku mezi ostatními scifi fenomény (jako Star Wars nebo Hvězdná brána) vyniká mírou propracovanosti a „rozlehlosti“. Je to výsledek šesti televizních seriálů a dvanácti celovečerních filmů, které vesmír Star Treku rozvíjejí všemi možnými směry. Ty novější z nich můžou být pro dnešního diváka snáze stravitelné, koneckonců například vizuální stránka těch ze šedesátých let přece jenom dnes působí místy poněkud úsměvně, všechny ale popisují to samé – existenci lidstva ve vesmíru, který  je až nerealisticky plný cizích světů obydlených vnímavými, inteligentními mimozemšťany. Někteří z nich se objevují jen v několika epizodách televizních seriálů, jiní, jako Klingoni, Romulani nebo Borgové se ve větší či menší míře objevují napříč všemi seriály.

Propracovanost Star Trekového univerza dokládá mimojiné i tato naše databáze článků, které mnohé z jeho aspektů dopodrobna popisuje. V tmavé liště v horní části této stránky  je uveden seynam základních kategorií, do kterých články v databázi členíme.

 

Posádka

Každá hvězdná loď je obsazena hierarchicky členěnou posádkou Hvězdné flotily. Její členové nosí hodnosti členů posádky, praporčíků, poručíků, komandérů, kterým velí kapitán, vedoucí loď „kam se ještě člověk nevydal“. Mezi významné kapitány Hvězdné flotily patří Jonathan Archer, James T. Kirk, Jean-Luc Picard, Benjamin Sisko, Kathryn Janewayová. Ostatní členové posádky jsou obsazují pozice odpovídající jejich specializaci, ať už jde o inženýrství, zdravotnictví, navigaci, a podobně.

 

Vesmírné lodě

Členové posádek Hvězdné flotily se pouštějí tam, kam se dosud člověk nevydal. Používají k tomu technicky vyspělé vesmírné lodě schopné cestovat ohromnými rychlostmi, disponující obranným arzenálem a poskytující posádce vše, co potřebuje. Většina lodí Hvězdné flotily je průzkumná, najdou se zde ale i takové, které jsou navrženy i k jiným účelům – kolonizaci, přepravě nebo boji. Mezi nejvýznamnější lodě Hvězdné flotily a Federace se řadí několik lodí Enterprise, nebo třeba USS Voyager a USS Defiant.

 

Mimozemské rasy

Naše galaxie je ve Star Treku plná vnímavých mimozemských ras, přátelských i nepřátelských. Některé z nich jsou humanoidní (vypadají stavbou těla podobně jako lidé), jiné jsou natolik rozdílné, že podobnosti s lidmi prakticky neexistují. Mezi nejznámější mimozemské rasy patří Klingoni, Romulani, Tribblové, Vulkánci nebo Borgové.



Chystané akce