Subspace Star Trek fanklub
Subspace Star Trek fanklub

Doktorovy rozkazy – Star Trek TOS

Další kniha z prostředí Star Trek The original serie. A s ní další planeta, na kterou přináší Enterprise kapitána Kirka nabídku navázání diplomatických styků s Federací.

K prvnímu kontaktu již před časem došlo. Planeta je v jedné věci zvláštní, vyvinuly se zde tři inteligentní druhy. Jinak je to na pohled ráj, klima a teplota příjemné, větry mírné. Kapitán Kirk podlehne této idyle a rozhodne se při navazování kontaktu pracovat osobně. Velení svěří po dobu své nepřítomnosti doktoru McCoyovi. No co, vždyť je důstojníkem Hvězdné flotily, hodnost na to má a co by se v takové idylce mohlo stát. A on, Kirk, je přece v dosahu na planetě. Ale Murphyho zákony platí i ve Star Treku. Kirk se při kontaktu s nejtajemnější z inteligentních ras ztratí, k planetě se přiblíží plně ozbrojená klingonská loď a její výsadek také zmizí. Klingoni to přičtou za vinu Enterprise a konflikt je tady. A najednou se zjistí, že doktor se nemůže jen tak vzdát velení, odvolat ho může jen Kirk. A ten tu není!

A jak se k tomu McCoy postaví? To už si musíte přečíst sami. Stojí to opravdu za to, doktor možná není kapitánský typ, ale jeho improvizovaná řešení po lékařském způsobu mají něco do sebe.

V knize se toho odehraje samozřejmě daleko víc, než jsem nastínil v předchzích řádcích, na scéně se objeví ještě další klasická startrekovska rasa, dojde k boji ve vesmíru, ke zvratům ve vývoji děje na planetě. Kniha se dobře čte, jeví se mně zde vyvážená složka popisná i akční. Myslím si, že patří k tomu lepšímu z období Star Trek TOS. K přečtení ji mohu doporučit.

Na závěr jen takovou perličkou nebo „československou“ reálii (nevím, zda je i v originále nebo jde na vrub překladateli.

„Planeta se jmenuje 1212 Muscae IV,“ řekl Chekov. „je to čtvrtá oběžnice 1212 Muscae, oranžové hvězdy typu F8 bez jakýchkoliv spektrografických či historických vyjímečností, které by stály za zmínku. Původně byla zaznamenána observatoří na Skalnatém plesu na Zemi v období padesátých let dvacátého století a tehdejší Bayerův kód a klasifikace byly převzaty i do nových katalogů IAU“.

Kniha má, jak je u Netopejrů zvykem, jakési technické dodatky. Je zde stručný popis někerých lodí Federace z doby kapitána Kirka, trochu obsáhleší popis klingonského bitevního křižníku DS-7. Toto mně k obsahu této knihy celkem sedí. Pak je tu také celkem obsáhlý popis rasy Romulanů, ale proč (ve vztahu k obsahu knihy), to opravdu nevím.

axiom, 30-07-2010
blog comments powered by Disqus


Chystané akce